Puste półki sklepowe, to nie jedyne ograniczenia, jakie mają związek z koronawirusem SARS-CoV-2z.

Od 14 marca 2020 r. rozporządzeniem w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego, ogłoszono w Polsce stan epidemiczny. Ma to związek z koronawirusem SARS-CoV-2.

Omawiane rozporządzenie wprowadza m.in. nakaz zamknięcia barów i restauracji, kin, teatrów, klubów, basenów, bibliotek, muzeów, zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób, a także ograniczenia w handlu w centrach handlowych.

W związku z zakażeniami koronawirusem CoV-2, powyższe restrykcje obowiązują od dnia 14 marca 2020 r., aż do odwołania. Poniżej krótkie omówienie sześciu głównych ograniczeń.

Zamknięcie restauracji i barów

Oznacza zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (nie dotyczy to usług realizowanych na wynos lub z dowozem).

Częściowe zamknięcie handlu w centrach handlowych

Wiąże się z zakazem handlu detalicznego: wyrobów tekstylnych, odzieżowych, obuwniczych, skórzanych. Jak również meblami i sprzętem oświetleniowym, sprzętem radiowo – telewizyjnym lub sprzętem gospodarstwa domowego, artykułami piśmiennymi i księgarskimi. O ile sprzedaż odbywa się w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2.

Zamknięcie klubów, basenów, siłowni, bibliotek, muzeów, kin, teatrów

Zgodnie z treścią rozporządzenia zakazano działalności związanej z rozrywką, kulturą, sportem. Tym samym zawieszono działalność bibliotek, muzeów, siłowni, klubów fitness, basenów, klubów.

Zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach liczących powyżej 50 osób

Powyższym zakazem objęte są również zgromadzenia „sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego”. Oznacza to, że liczba zgromadzonych, nie może przekraczać 50 osób. Wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny.

Ograniczenie przewozu kolejowego

Zakazuje się transportu kolejowego, wykonywanego z przekroczeniem granicy Polski. Choć polscy obywatele mają możliwość. Choć w takiej sytuacji, każdy z nich zostanie zarejestrowany i skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową.

Zakaz organizowania konferencji, wystaw, kongresów

Omawianym zakazem objęta jest także działalność polegająca na organizacji targów, wystaw, kongresów.

AUTOR ARTYKUŁU

Adwokat, właściciel w Klugmann Kancelaria Adwokacka. Posiada wieloletnie doświadczenie prawnicze w instytucjach państwowych oraz w roli oskarżyciela publicznego. Dzieli się swoją wiedzą na konferencjach, szkoleniach i wewnętrznym BIULETYNIE kancelarii. O meandrach prawa potrafi odpowiadać lekko i przystępnie, w czym niewątpliwie pomaga mu długa praktyka rzecznika prasowego.

Oferteo najlepsi 2018
Przeglądnij nasz biuletyn