Czy wiesz, że to, co zrobisz przed pierwszym spotkaniem z adwokatem, może znacząco wpłynąć na wynik Twojej sprawy? Oto, jak się najlepiej przygotować, aby nie zmarnować ani minuty.

Kluczem do skutecznej konsultacji z adwokatem jest przygotowanie. Oto kilka kroków, które warto podjąć przed pierwszym spotkaniem z adwokatem:

  1. Dokładnie zdefiniuj swój problem. Zanim uda Ci się uzyskać pomoc, powinieneś wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz. Napisz krótki opis swojego problemu, uwzględniając wszystkie ważne daty i osoby.

Przykład:

Opisz sytuację. Gdzie i kiedy miało miejsce zdarzenie, które doprowadziło do problemu? Kto był zaangażowany? Jakie były konsekwencje?

Przygotuj chronologię. Uporządkuj wydarzenia w kolejności czasowej. Może to pomóc w zrozumieniu przebiegu zdarzeń i wskazaniu momentów kluczowych dla sprawy.

Zidentyfikuj swoje cele. Czego oczekujesz po rozwiązaniu sprawy? Chcesz odszkodowania, przeprosin, czy może uniknięcia kary?

  1. Przygotuj dokumenty. Wszelkie dokumenty związane z Twoją sprawą – wyroki, postanowienia, protokoły, fotokopie akt sprawy, umowy, korespondencję, zdjęcia itp. – mogą okazać się kluczowe. Upewnij się, że masz je wszystkie przy sobie.

Przykład:

Zbieraj wszystko od początku. Zachowuj wszystkie dokumenty, które mogą być związane z Twoją sprawą, nawet jeśli wydają się nieistotne.

Organizacja. Uporządkuj dokumenty w folderach lub segregatorach. Warto też przygotować kopie na wypadek zagubienia oryginałów.

Zdjęcia i multimedia. Jeśli posiadasz zdjęcia, filmy czy nagrania głosowe związane ze sprawą, upewnij się, że są dostępne i łatwo je znaleźć.

  1. Przygotuj listę pytań. Zastanów się, czego chciałbyś się dowiedzieć od adwokata. Jakie są Twoje oczekiwania? Jakie obawy masz w związku ze sprawą?

Przykład:

Ogólne pytania. Np. „Jakie mam prawa w tej sytuacji?” czy „Jakie są moje opcje?”

Pytania dotyczące adwokata. „Czy prowadził Pan/Pani takie sprawy?”, „Jakie były problemy?”, „Jakie były wyniki w podobnych przypadkach?”

Pytania dotyczące kosztów.Ile wyniosą opłaty za prowadzenie mojej sprawy?” lub „Czy istnieją dodatkowe opłaty, o których powinienem wiedzieć?”

  1. Ustal budżet. Wiedza na temat kosztów jest niezwykle ważna. Zapytaj adwokata o orientacyjne koszty obsługi Twojej sprawy.

Przykład:

Koszty początkowe. Niektórzy adwokaci pobierają opłatę za pierwszą konsultację. Warto to sprawdzić wcześniej.

Opłaty stałe czy procent od wygranej. Niektórzy adwokaci pobierają stałą opłatę za swoje usługi, inni procent od uzyskanej kwoty. Dowiedz się, jaki jest system płatności w danej kancelarii.

Dodatkowe koszty. Sądy, tłumaczenia, opinie – mogą generować dodatkowe koszty. Zapytaj adwokata o potencjalne opłaty, które mogą pojawić się w trakcie prowadzenia sprawy.

Pamiętaj! Nieznajomość swoich praw i niewłaściwe przygotowanie mogą Cię dużo kosztować.

Warto również wiedzieć o tym, że przygotowanie jest ważne, ale ważna jest także otwartość. Bądź gotowy na to, że adwokat może mieć dodatkowe pytania lub potrzebować dodatkowych informacji. Jego praca polega na zrozumieniu Twojej sprawy i znalezieniu najlepszego rozwiązania. Dlatego też, bądź uczciwy i otwarty w odpowiedziach na jego pytania.

Pamiętaj również o tym, że konsultacja to nie tylko okazja dla Ciebie do pozyskania informacji, ale także okazja do oceny kompetencji i profesjonalizmu adwokata. Zwracaj uwagę na to, jak komunikuje się z Tobą, jakie ma podejście do Twojego problemu i czy jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania.

W razie pojawienia się dodatkowych pytań, zachęcam do kontaktu!

AUTOR ARTYKUŁU

Adwokat Dariusz Klugmann - Kancelaria Gdańsk

Adwokat, właściciel w Klugmann Kancelaria Adwokacka. Posiada wieloletnie doświadczenie prawnicze w instytucjach państwowych oraz w roli oskarżyciela publicznego. Dzieli się swoją wiedzą na konferencjach, szkoleniach i wewnętrznym BIULETYNIE kancelarii. O meandrach prawa potrafi odpowiadać lekko i przystępnie, w czym niewątpliwie pomaga mu długa praktyka rzecznika prasowego.

Oferteo najlepsi 2018
Przeglądnij nasz biuletyn

POWIĄZANE ARTYKUŁY