Dzisiaj, tj. 28 grudnia 2020 r. weszły przepisy zakazujące przemieszczania się osób w Sylwestra oraz w Nowym Roku, ustanawiające tak zwaną godzinę policyjną.
W jakich godzinach obowiązuje zakaz przemieszczania się osób?
Zakaz przemieszczania się osób, czyli tzw. godzina policyjna obowiązuje od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.
Kogo nie dotyczy zakaz przemieszczania się?
Prawodawca przewidział, iż przemieszczanie się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej jest możliwe wyłącznie w celu:
– wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
– zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Zatem zakaz ten nie będzie dotyczył osób, które będą wykonywały czynności służbowe, zawodowe albo działalność gospodarczą. Jak również osób, które zaspokajają niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego.
Co grozi za złamanie zakazu przemieszczania się?
Każda osoba, która nie spełnia kryterium – wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej lub zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego powinna się liczyć z tym, że może zostać ukarana mandatem.
Jak mogę się bronić przed mandatem?
Po pierwsze – unikając ryzyka, czyli przemieszczania się w tym czasie.
Po drugie – jeżeli wykonujesz czynności służbowe lub zawodowe lub wykonujesz działalność gospodarczą, czy też zaspokajasz niezbędne potrzeby związane z bieżącymi sprawami życia codziennego, to nie powinieneś zostać ukarany.
Pamiętaj! Pojęcie „niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego” jest terminem ogólnym. Niezdefiniowanym. Dającym szereg możliwości interpretacyjnych.
Po trzecie – możesz odmówić przyjęcia mandatu. Wówczas Policja skieruje wniosek o ukaranie do sądu. W takim wypadku sprawa trafi do Sądu.
Po czwarte – jeżeli Sąd wyda wyrok nakazowy (to znaczy bez udziału stron) będziesz miał 7 dni na złożenie sprzeciwu do Sądu.
Pamiętaj! Termin na wniesienie sprzeciwu liczy się od doręczenia wyroku!
Po piąte – skuteczne wniesienie sprzeciwu pozbawi mocy wyroku nakazowego i wreszcie
Po szóste – sprawa trafi do Sądu. Podlega wówczas rozpoznaniu na zasadach ogólnych, a więc trafi na rozprawę. To tam twój najlepszy i skuteczny adwokat – czyli Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej stanie w twojej obronie. Albowiem ustanowiony zakaz przemieszczania się jest niezgodny z Konstytucją.
Więcej informacji na temat zakazu przemieszczania się znajdziesz również w tym miejscu.
Pamiętaj jednak o zachowaniu zdrowego rozsądku. Od 14 marca do odwołania, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego związanego z pandemią koronawirusa (COVID-19).